V článku o Walking Dead jsme si jasně definovali, co to je fenomén, a proto přišel čas se podívat na další kousek, který do této kategorie patří. Blíží se totiž Velikonoce, ale víc než na šupání, řehtání a slepičí vejce se fantasy fandové těší na vejce dračí, bitvy, šermířské souboje a v nemalé dávce i soulože v nové sérii seriálu Game of Thrones. Pojďme se podívat, co všechno můžeme ve světě Hry o trůny najít a co můžeme mít doma.
Knižní série
Hledat na pultech sérii pod názvem Hra o trůny vám moc velké štěstí nepřinese, protože tak se jmenuje pouze poměrně útlý první díl ságy Píseň ohně a ledu (A Song of Ice and Fire). Autor G. R. R. Martin začal na tomto románu pracovat již v roce 1991 a první kniha spatřila světlo světa o pět let později. Druhý díl Střet králů (A Clash of Kings) následoval celkem brzy již roku 1998 a stejný dvouletý odstup měl i třetí díl Bouře mečů (A storm of Swords), který roku 2000 šokoval svou tloušťkou nejen čtenáře, ale i vydavatele. Při psaní původně čtvrté knihy Tanec s draky (A Dance With Dragons) se v úvodu (který popisoval, co se stalo v časovém rozmezí mezi 3. a 4. knihou) autor rozepsal natolik, že vydal raději samostatnou knihu s názvem Hostina pro vrány (Feast of Crows) a původně trilogie se nakonec rozrostla na heptalogii. Čtvrtý díl ovšem přinesl pro fanoušky smutnou zprávu – prodloužení doby vydání jednotlivých knih. Mezi třetím a čtvrtým dílem byla pauza pět let a mezi čtvrtým a pátým dokonce šest let. Tento fakt dal vzniknout celkem nepříjemné obavě, zda již poměrně starý spisovatel (letos v září oslaví kulaté 65. narozeniny) stihne dopsat poslední dva díly. Mimo hlavní sérii vyšlo také několik povídek, které se odehrávají ještě před hlavní ságou a jejichž souborného vydání bychom se mohli dočkat roku 2014. Tyto povídky jsou známy jakou Tales of Dunk and Egg. Píseň ledu a ohně již od svého prvního vydání zaznamenala velký úspěch u čtenářů a kritiků, který se jen znásobil roku 2011, kdy měl premiéru seriál.
Televizní série
O tomhle počinu se mluvilo již od prvního teaseru. Všichni fanoušci, kteří předlohu znali, si minimálně vyměnili spodní prádlo, a i neznalci věděli, že se blíží fantasy revoluce v televizní produkci. HBO přineslo nový druh seriálů – takřka hodinové díly, které ze série dělají obrovské a epické dílo, které vzniká proto, že je příběh pro celovečerní film příliš rozsáhlý. Jen namátkou mohu zmínit Deadwood, Řím, The Pacifik nebo vynikající Carnivale (který bohužel skončil předčasně). Hra o trůny měla být tedy první klasická fantasy převedená do tohoto úžasného formátu a celý svět byl v očekávání, která se naplnila 17. dubna 2011. A nebojím se říct, že je dokonce mnohonásobně předčila. Seriál se stejně jako knižní předloha nebojí krve a sexu, na což jsou fanoušci HBO produkce zvyklí. Stejně tak geniální je i soundtrack, scénář, režie, a především casting, kdy každému herci věříte každé slovo i hek a Seanu Beanovi samozřejmě i tu smrt… Obří úspěch seriálu se odrazil na tom, že rozpočet nebyl ustřihnut, ale naopak hodně navýšen a fanoušci se tak mohou tyto Velikonoce těšit na první díl již třetí série.
Komiksy
Vzhledem k tomu, jaký boom představovala televizní série pro knihy George Martina, bylo jasné, že ostatní média se nebudou držet zkrátka. Čeští fanoušci si dozajista všimli, že vyšel komiks Hra o trůny, jehož první část u nás vydal Egmont. Ne tak známý je ale fakt, že Hra o trůny není zdaleka první komiks ze světa Westerosu. Výše jsem již zmínil, že vychází povídky pod souhrnným jménem Tales of Dunk and Egg. Jednotlivé příběhy se ovšem dočkaly i svých komiksových zpracování a první číslo The Hedge Knight vyšlo u Image Comics již takřka před deseti lety a osobně je kvalitou (především kresby) stavím nad současnou komiksovou sérii.
Videohry
První videohra vycházející ze světa stvořeného Georgem Martinem byla MUSH (Multi-User Shared Hallucination) textovka Blood of Dragons. Přiznám se, že osobně jsem ji nijak nezkoumal, takže je možné, že s příchodem seriálu zažila nějaký velký boom. Jejich stránky fungují dodnes na www.Westeros.org/BoD. Spíše než jako hru bychom ji ale mohli označit za Westeroskou sociální síť.
V roce 2011 vyšla real time strategie A Game of Thrones: Genesis, která nijak zvlášť neoslovila ani hráčskou komunitu, ani kritiku. Abych byl upřímný, ani moc neměla čím. Zhruba stejné přijetí měla i následující hra jednoduše pojmenovaná Game of Thrones, v níž se tvůrci tentokrát vydali cestou RPG. S touto hrou bohužel nemám svoje zkušenosti, ale vlažné reakce hráčů a hodnocení kritiky, které se zřídkakdy dostalo nad 6/10, mě ani nijak nemotivují, abych se do toho pustil.
Co se týká videoher, je zajímavější spíše budoucnost. Momentálně se testuje beta verze sociální hry Game of Thrones Ascent (to je ta nezajímavá část) a fanoušci MMORPG by se mohli dočkat a pobíhat po Westerosu a Essosu ve hře Game of Thrones: Seven Kingdoms, a tam bych se upřímně asi koukl i já.
Společenské hry
Pro tradičnější hráče mám zřejmě lepší zprávy než pro ty „digitální“. V prvé řadě bych zmínil PnPRPG (pencinl and paper role playing game) herní systém. Pokud nevíte, o co se jedná, tak stejná kategorie her je například Dungeon and Dragons, Dračí doupě nebo GURPS.
Fanoušci strategických deskových her pak můžou mít obrovskou radost, protože veleúspěšná deskovka A Game of Thrones se dočkala i českého vydání a druhá edice je stále k sehnání. Pokud se poprvé začtete do pravidel, doporučuji se podívat i na nějaký video návod, protože vydavatel Fantasy Flight Games se vyžívá v obrovských a dlouhých příručkách, které mohou většinu lidí spíše zmást, než něco naučit. Jakmile se do toho ovšem dostanete, budete si tuhle fantasy deskovou třešničku chtít zahrát aspoň jednou měsíčně a pokud možno v plném počtu šesti hráčů.
Druhá hra od FF Games, která je k dostání i u nás (avšak ne v češtině), je na knize založená A Game of Thrones LCG (living card game). Úvodem řeknu, že jakožto zkušený hráč karetních her považuji tuhle věc za jednu ze začátku sice nejsložitějších, ale rozhodně nejzábavnějších karetních her, kterou jsem kdy hrál. Stejně jako u předchozí hry zde platí, čím více hráčů, tím lépe. V ideálně čtveřici se pustíte do napínavého klání o vládu nad Westerosem, kde se ramena vah mohou velice snadno vychýlit díky skvělému systému, kdy vyhráváte na úkor ostatních aka kradete body a vůbec se za to nestydíte.
Poslední hrou, kterou bych rád zmínil, je celkem čerstvý titul opět ze stáje FF Games, pojmenovaný jednoduše Game of Thrones. Jedná se opět karetní hru, ale tentokrát postavenou na seriálu. Hra je bohužel jenom pro dva hráče a celkově na mě působí jako zjednodušená verze předchozí, kdy jsou místo obrázků fotky a jako taková mě ničím nezaujala a ke koupi ani neláká.
Merchandising
Poslední kategorií je opět merchandising, ve kterém je samozřejmě tisíce všemožných kravinek od dupaček až po chodítka. Rád bych ovšem zmínil dvě věci, které ční nad všechny ostatní. Jednak je to oblečení, které mezi fanoušky výborně rozdmýchává oheň. Nemyslím totiž trika s logem seriálu, ale spíše jednotlivé emblémy rodů a jejich hesla, která najdeme na mikinách, trikách a kšiltovkách i u nás. Dalším pěkným kouskem je busta Daenerys Targaryen s malým dráčkem na rameni.
A co vy, přátelé? Který rod vyhrává u vás? Máte rádi hysterky s draky, nebo hysterky s vlky? Incest nebo zrzky, který vámi manipulují? Já osobně můžu říct: We do not sow!
Dobře napsaný, obsáhlý článek o současném fenoménu – díky za něj! 🙂
První série byla dobrá, ale druhá znamená tak kvalitativní sesun dolů, že nemám nejmenší zájem o třetí, čtvrtou nebo dvacátou sérii, nemluvě o prequel, o kterém se teď mluví a o kterém věřím, že ho jednou natočí.
První série byla skvělá, druhá trochu zaskočila (alespoň mě) tím, že se výrazněji odklonila od knih… Ale i tak to byla naprostá paráda a třetí se nemůžu dočkat. Ale samozřejmě hlavně čekám na šestou knížku a držím Martinovi všechny palce, aby ságu zvládl dopsat. Mají vyjít už jen dva díly a vzhledem k tomu, kolik toho nebylo uzavřeno, jsem zvědavá, jestli nakonec pouze dva opravdu budou. 🙂
Jinak co se týče merchandisingu, nejsem sběratel figurek, čepic a triček, ale placce s nápisem Tyrion for president nešlo odolat. 🙂
Dobrý článek. Díky za něj.
Osobně mám rád jen takkové figurky, které si můžu slepit a nabarvit sám a přilípnout na vlastnoručně zprasený podstavec 🙂
V tomhle má pro mne nejvíc navrch warhammer
Ten “poměrně útlý první díl ságy” má v paperbacku oklo 700 stran, pokd vím:)
to pipin
Vojta jistě myslel útlý vzhledem k dalším dílům. A to opravdu je. 🙂 A v českém hardbackovém vydání má 800. 🙂
wiwi: No je fakt, že “poměrně” by mohlo znamenat ” v poměru k dalším dílům”, to je fakt:) Ale útlou bycj i ani tak nenazýval…
Pekne sepsano 🙂
Nic pro mě
No tenhle fenomén jde opravdu mimo mě. Příliš postav, královských rodů a propletených vztahů, že bych se v tom určitě neorientoval. Dám přednost raději něčemu lehčímu. Seriál jsem neviděl. Ze zvědavosti jsem si ho chtěl koupit až výjde na dvd ale jak jsem zjístil ani jeden bonus nebyl s českou lokalizací a dát “jen” za seriál 1000,- to je přece jen málo.
Souhlasím s Maedrosem
Konečně mně tady někdo (Maedros, Trull) mluví z duše. Ze seriálu jsem vydržel prvních pět epizod a byla to zamotaná, překombinovaná a politická – tedy nudná příšernost. Jediná zajímavá a překvapivá scéna byl sourozenecký incest ve věži, myslím ve druhém díle. Prostě jsou mnohem, mnohem lepší fantasy – např. Pánovi prstenů to nesahá ani po kotníky. Kdybych byl britofil-anglofil, tak si raději přečtu něco o Válce růží, Shakespearovy dramatické hry, Artušovský cyklus atd….
Psychopat!
Když jsem prováděl před začátkem čtení klasický průzkum navaznosti děl, nestačil jsem se divit, jak může někdo k několikatísícstránkové séze psát ještě prequel 😀
Martin je génius 😀
to Antisaurus
A nějaký příklad co do nesahání po kotníky mimo obligátního PP by nebyl? 🙂
Jinak krásný příklad transmédia a bující frančízy. Třeba Martina ten doping prachama trochu odpíchne, když si bude moct namísto jedné dopřát děvek dvanáct.
Pouze jeden rod má skutečné právo usednout na Železný trůn – a proto: Fire and Blood!
Jinak i já souhlasím s názorem, že druhé řada zaostala za první a alespoň u mne šlo nadšení rapidně dolů. Na třetí se ale stejně podívám, i když si zase potvrzuju svůj názor, že fantasy je jen obtížně zfilmovatelná (resp. že kniha, která pracuje s vlastní fantazií čtenáře bude vždy alespoň o level výš). Ovšem se třeba HBO přiznat, že casting zvládli snad až na nemnohé výjimky a mnoho lépe než Peter Jackson.
to Dareiran
K dalším filmům, které jsou lepší než Hra o trůny: Lev, čarodějnice a skříň, Most do země Terabithia, Nekonečný příběh, Barbar Conan (s Arnoldem), Hellboy, Hellboy 2, Souboj titánů (starý), Hněv titánů, Faunův labyrint, Piráti z Karibiku, Barva kouzel, Zaslaná pošta a našlo by se jich ještě hodně.
to Antisaurus
V první řadě musím říct, že samozřejmě respektuji osobní vkus – ale… Hněv titánů lepší než Hra o trůny? To je snad vtip… A opakuju, že sám mám výhrady k druhé řadě. Dost podobně soudím o popcornu Piráti z Karibiku, kteří imho stojí jen a pouze na Deppovi. O ostatních by se snad dalo bavit (ale třeba Hellboy 2 mě osobně hodně nudil, Hellboyovi navzdory) – pro mě osobně je třeba celkem ideálem ta adaptace Pratchetta (tj. od A do Z), jenže jde to u GRRM? Třebaže je k dispozici plocha seriálu? Každopádně si stojím za tím, že Hra o trůny dopadla mnohem lépe než Jacksony středozemské opusy 😉
Krmná fantasy jen technicky lepší než zbytek žánrové produkce. Martin je vynikající spisovatel a čte se to dobře, ale v půli druhé knihy mi už byly všechny postavy úplně ukradené a nebyl důvod číst dál. Seriál taktéž relativně nad průměrem, ale časem už je to úmorné…
smrt
všem, kteří haní dílo P. jacksona 🙂
Ne vážně, pro mě je třeba PP kultovní dílo, kniha každopádně a film taky, ikdyž pár chyb má. Myslím, že co se týče herců, tak PP dopadl dost dobře (až např. na Celeborna).
Hra o trůny je v knižní podobě skvělá, patří kousek pod Malaz. Její četba mě rozhodně nenudila. Seriál se mi hodně líbil, ikdyž zase jsem trpěl tím, že jsem srovnával seriál s předlohou a štvalo mě, co vše tam chybí. Ale těším se na třetí serii.
to Alexi
Naprostý souhlas – především postřeh “krmná fantasy” a “úmornost” přesně vystihuje i mé pocity.
Poznámka to Schramm – V raném mládí mě bavila víc i Xena a Herkules (dnes je to spíš parodie, to uznávám, ale nedá se tomu upřít, že se stále průběžně vysílají pro novou generaci), než současná Hra o trůny. A pokud si myslíte, že vtipkuji, čas prověří, jestli se současná Hra o trůny bude pravidelně vysílat v televizi i za patnáct let nebo jestli po ní ani “pes neštěkne”.
to Antisaurus
Především doufám, že se za 15 let nebude vysílat Hněv titánů 😉
A k oné úmornosti, potažmo krmnosti Písně ledu a ohně: můj názor je, že pro první tři knihy o něčem takovém nemůže být ani řeči. Hostina pro vrány a svým způsobem i Tanec s draky, to už je otázka k diskusi…
GoT JE nepochybně fenomén
A tady je další důkaz 🙂
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1CLCOvZOh1o
Ne že bych chtěl Martinovi nějak křivdit, ale mně Píseň ledu a ohně v kontextu jeho díla zase až tak převratná nepřipadá, snad jen rozsahem. Čím víc to čtu, tím víc mi přijde, že si akorát půjčuje a rozvádí své vlastní staré náměty. Příkladně, nemrtví a šedý lupus, to je přece Zkáza stanice Greywater. Leckterý z mnoha politických zvratů a spiknutí mi zase silně připomněl Noc Vampýrů. Arya v Domě černé a bílé, tam docela prosvítá Píseň pro Lyu. A nedal bych ani misku masových kuliček Hätätïtlä za to, že se co nevidět někde vylíhnou Písečníci.
Jo včera jsem si
ten začátek řady 3. opravdu užíval, se sklenkou sherry, no prostě bylo mi fakt dobře. Fakt dobrá práce.
nevim proc tak na GoT nadavate, dosud nejlepsi fantasy serial jaky byl kdy ztvoren
-kvalitni vyprava,zvuk atd
-dej by misty mohl ubihat rychleji,ale rozhodne nenudi, mozna se nekterym nelibi politikareni,ale to k tomu patri, clovek by mohl z toho udelat masakrozni akci, jenze dej by tim pak tim hodne utrpel, ja osobne bych se pak na dalsi dil tak netesil
…prave to pletichareni,drsnost a jista realisticnost(kazdy muze zemrit) odlisuji Got od beckove Xeny,hercula a podobne
grr:pokud neco spada do urciteho zanru, tak uz v principu v tom nemuze byt nic prevratne noveho…
Neodpírám seriálu jeho kvality, ale prostě se nemůžu zbavit pocitu, že bez znalosti knih bych si ho užíval trošku víc. Zvláště pak u druhé série a bohužel i zatím viděných dílech třetí jsem notně skřípal zuby.
Seriál sleduji, i když to není můj šálek čaje. Na mne je to příliš roztříštěné, epické a politické. Nemám rád příběhy, kde boj o moc je primárním hybatelem děje. Přesto se seriálu nedají upřít především technické kvality a lepší fantasy seriál momentálně neběží (a asi hned tak nepoběží).
Co mne ovšem vytáčí jsou bojové scény v seriálu. O některých postavách se tam mluví, jací to nejsou mistři meče a pak tím máchají jako prase kostí. To si nemohou z rozpočtu dovolit schopného šermířského mistra?! ( např. De Longis, McAsh, Popleton…)
No, tak pro mě
je ta třetí řada opravdu pochoutka. Málo akce, o to víc dialogů a scén, skvělí herci. Moc si to užívám. Pro mě trochen lepší než dvojka.