Fénix – Ilona Ziková

Tajemný tvor v podobě draka terorizuje malebnou českou krajinu. Co s tím mohou její obyvatelé udělat? Jsou jim všechny výdobytky moderní doby tváří v tvář neznámé hrozbě vůbec k něčemu? A co vlastně zmůže posádka ve chvíli, kdy se začne plavidlo řídit svou vlastní vůlí? Možná je odpověď na obě otázky nasnadě, možná taky ne…

Fénix

Vše začíná chamtivostí holandského podnikatele, který se megalomansky rozhodne vytěžit kopec Chotus, poslední překážku v jeho rozrůstající se firmě. Následky jsou ovšem fatální. Nejprve veškeré zařízení a budovy, později i širší okolí, zdevastují ničivé požáry. Tvor, vybavený implantátem svých mimozemských stvořitelů, řádí jako pominutý a ušetřeno nezůstane nic a nikdo. Dračice, jejíž motivy zůstávají dlouho skryté, však oplývá celou řadou dalších schopností než jenom proměňovat stavby, vlaky a lidi v hromádky popela. Dokáže se třeba roztříštit na drobné částečky a zase se scelit, dále se transformovat v pohyblivý prach, procházet stěnami a pronikat očnicemi přímo až do lebky, odkud vysaje veškerý život.

Pokud vám to něco připomíná, tak to ještě není všechno. Dračice si totiž najde i služebníka, aby pro ni udělal něco, co ještě tak úplně sama nedokáže. Zbabělý Václav Bláha ale nakonec selže, a tak jí nezbývá, než ten úkol nakonec zvládnout vlastními silami (a s pomocí brouků…). V patách jí je ovšem policista Kraus ve společnosti senzibila, který vycítí pozici tvora podle přítomnosti magické síly implantovaného krystalu. Maličký předmět, podobný kamínku, vyvolávající v lidech chamtivost, často mění majitele, až skončí v rukou osůbky, kterou by asi nikdo nečekal…

Opět tu vyvstává jistá paralela s jiným známým dílem, což? Možná vás stejně jako mě napadla i parafráze: proč museli naši hrdinové tolik vytrpět pro něco tak nepatrného? A ztrát na majetku i životech je za těch pár dnů dračího řádění nepočítaně. Sotva se stihne čtenář s nějakou postavou jen letmo seznámit, už je z ní pochodeň. Fénix, jak se ničivému tvorovi přezdívá, si své oběti nevybírá, svůj smrtící úder rozdává tu šikulovi, co se jí snaží uniknout, tu zlodějíčkům a pedofilům. Děj klokotá poměrně rychle vpřed, i když fabulačně je dost krkolomný. Až dětsky naivně působí celý sled náhod, díky kterým se vždy ocitnou ti správní lidé ve správný okamžik na správném místě, aby poodhalili kousek z tajemství dění kolem nich. Je zvláštní, že ani zničení vlaku a několik leteckých katastrof si nevyžádá nasazení rozsáhlejších pátracích sil k odhalení příčin či viníka, a tak není divu, že ten spravedlnosti stále uniká. I přes tuto zarážející skutečnost se autorce podařilo vykreslit celou řadu typických českých figurek a určité sympatie si získá i Holanďan Jacob van Heemsherck díky svému talentu dostat se z kdejaké prekérní situace. Jeho šance jsou však – stejně jako i méně šikovných lidí – dost malé, jestliže se nemohou spolehnout ani na své civilizační výdobytky (veškeré stroje a automobily v přítomnosti Fénixe vypovídají službu). Samotné vyprávění se odvíjí na základě střídajících se dvou perspektiv, z nichž jedna patří objektivnímu vypravěči a druhá subjektivnímu pohledu dračice, ale i tento princip je nejednou porušen, a navíc příběh samotný nijak zvlášť neobohacuje. Snad je to tím, že nám pohled do vnitřního prožívání magického stvoření nepřinese žádné nové informace, které by se nedaly dozvědět jinak. Mnohem větší pozornost je věnována popisům, jak se šíří oheň, a posledním bolestným okamžikům umírajících.

To už za mnohem originálnější považuji spíše druhou část knihy, povídku s názvem Sirény. Autorka se tu pokusila vykreslit poměrně zajímavý fikční svět, ve kterém řídí lodě a ponorky jejich sochy, obvykle nesoucí podobu krásných žen či bohyň a dolní polovinou těla srostlé s kýlem. Ožívají s pomocí magie, ne vždy se však dílo jejich stvořitelům povede, a tak zánovním výtvorům hrozí zničení. Nezbývá, než vzít osud do svých rukou. Po vzbouření jedné z antyovských ponorek, vyjádřeném svévolným opuštěním přístavu Bakos, se rozpoutá válka se znepřátelenou zemí, zastoupenou kylabskými plavidly, jejichž stavitelé ovládají stejné umění oživlých lodních figur. Námořní bitvy, popsané do nejmenšího detailu, neberou konce. Na obou znepřátelených stranách se objevují stále nová a nová plavidla, o jejichž existenci dosud neměl nikdo tušení, a torpéda kříží zuřivě mořskou hladinu sem a tam. Kovové ponorky nemilosrdně napadají malé obchodní lodě z likového dřeva, nebo útočí na sebe navzájem. A tak zejména vzbouřená rusovláska Eride, věrné zpodobení pramáti Holanie, dostává příležitost předvést spoustu fíglů z bojové taktiky a umění překvapit nepřítele. Když však jednotlivé bitvy nepřinášejí žádný výsledek a tak trochu přestávají mít smysl, zvrhává se řada nekonečných potyček v pořádnou nudu. A původní záměr Eride se pomalu mění v šílenství, kterému posádka ponorky jen bezmocně přihlíží. Lodní socha provádí i přes svou imobilitu veškeré příkazy sama, má k dispozici plně vybavenou velitelskou kabinu s potřebnými přístroji, a lidé pro ni představují spíše jen údržbářský personál. Ví to i starý námořník Dzodzoa, jehož jediného vzala Eride na milost a povýšila ho do absurdní role „poradce“. A když nastane čas, uchýlí se vnadná žena ke své poslední zbrani, podle níž se celá povídka i jmenuje. Tuto docela hezkou aluzi na dávnou mytologii dokreslují i další poměrně nápadité vychytávky jako zrcadlovač (jakýsi primitivní předchůdce periskopu) a další prvky námořnického žargonu, které dodávají příběhu barvitější atmosféru. Pro milovníky námořních bitev jistě představuje toto čtení příjemně strávený čas, pro ostatní už v příběhu mnoho prostoru není.

Co však může každého čtenáře pohladit na duši, jsou umělecky ztvárněné majuskule na začátku každé kapitoly, které takto zkrášlují obě povídky. Rozsahem nevelká knížka se může pochlubit pevnou vazbou a dobrou typografickou průpravou. Zda k sobě přiláká spíše drakofily nebo mořské vlky, to těžko říct, ale šance je půl napůl, což lze vnímat i jako chytrý marketingový tah. Dračí téma není u Ilony Zikové zas takovou novinkou, věnovala se mu už ve svém předchozím díle s názvem V nenávisti člověka, a kdo si navíc oblíbil její styl „cliftonova kladívka“, tak sáhne po knížce rád znovu.

Před miliony let stvořila vzdálená civilizace nesmrtelného draka, který opětovně povstává z vlastního popela, aby šířil smrt a strach. Na počátku 21. století, v poklidné české krajině, vyráží hrozivý Fénix z podzemního úkrytu a nemilosrdně kosí všechny, kdož mu brání v jeho zničujících letech. Ať již se mu postaví do cesty policie, armáda, esoterici, lidé, kteří jsou nadaní mimořádnými schopnostmi, darebáci a prospěcháři, či jenom nevinné děti, Fénix bezohledně vede svůj vlastní boj a sleduje jen své vlastní cíle… až do překvapivého finále. Akční, drsný, ale i vtipný a nápaditý příběh nesmrtelného draka doplňuje fantastická novela Siréna, o oživlých sochách na přídích válečných lodí, které se vzbouří proti svým stvořitelům a rozpoutají svou vlastní válku – na život a na smrt… (anotace)

  • Fénix
  • Autorka: Ilona Ziková
  • Překlad: –
  • Série: –
  • Forma: hardback
  • Počet stran: 176
  • Cena: 230 Kč
  • Vydal: Beletris, 2012
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď