Modely pro scifisty #74: Malá Nellie

Při psaní článku o Batmanově vírníku v srpnovém díle modelárny mě celou dobu pronásledoval pocit déjà vu. Až jsem si konečně vzpomněl, že jsem onehdy v jednom hračkářství měl v ruce kovový model jiného slavného vírníku. A sice Malé Nellie, kterou pilotoval Sean Connery coby další superhrdina, legendární agent 007 James Bond.

Modely pro scifisty - Malá Nellie

Nenapínejte mně, Bond-san, kdo je to ta Malá Nellie?

No, úžasné děvče. Velmi malá, velmi rychlá. A umí všechno. Přesně náš typ…

Stalo se tak ve filmu Žiješ jenom dvakrát z roku 1967. Agent 007 dlel v Japonsku, kde pátral po utajeném kosmodromu zločinecké organizace Spectre, řízené padouchem Blofeldem, který nechal přímo z oběžné dráhy unášet sovětské i americké kosmické lodě ve snaze vyvolat válku mezi USA a SSSR. Pro českého diváka může být zajímavé, že padoucha Blofelda měl původně hrát Jan Werich. V průběhu natáčení však byl do role Blofelda přeobsazen Donald Pletence, protože režisér Luis Gilbert i producent Albert Broccoli usoudili, že Jan Werich není dostatečně hrozivý a jeho Blofeld připomíná spíše „cosi jako laskavého Santa Clause.“

Ve filmu svedla Malá Nellie vzrušující souboj se čtyřmi gangsterskými vrtulníky Sioux, při kterém přišel ke slovu její úctyhodný arzenál z dílny geniálního zbrojíře Q. Ten sestával ze dvou kulometů s vysoce zápalným střelivem, dvojice samonaváděcích střel, dvou raketnic s neřízenými střelami, pouzdrem s tzv. vzdušnými minami, dvou vyvíječů dýmu a dvou vzad střílejících plamenometů s dostřelem 80 metrů. Na tak malý stroj poměrně dost vychytávek, které měl na svědomí tým expertů pro zvláštní efekty. Letové scény se natáčely dílem v Japonsku v Mijazaki, dílem ve Španělsku v oblasti Torremolinos, kde se krajina podobala té japonské. Samotné natáčení bylo složité, vyžádalo si více než 85 startů, pět letových hodin a několik mezních situací, kdy k nehodě scházelo jen málo. Za řízením Malé Nellie seděl její konstruktér, wing commander Ken Wallis.

Ctěné čtenáře odkazuji na zmíněnou bondovku, k nalezení na všeobecně známých serverech.

Malá Nellie se v civilu jmenuje Wallis WA-116 Agile a jak jsem již zmínil, jejím skutečným otcem je bývalý wing commander Královského letectva, pilot, letecký konstruktér a držitel několika světových rekordů týkajících se vírníků, Kenneth Horatio Wallis. Wallis (narozen roku 1916) má za sebou úctyhodnou leteckou kariéru, během které pilotoval (kromě svých konstrukcí) průzkumné letouny Lysander, bombardéry Vickers Wellington a po druhé světové válce bombardér Convair B-36 Peacemaker. Má na svém několik úspěšných konstrukcí vírníků, s nimiž ustavil řadu světových rekordů. Protoyp WA-116 poprvé vzlétl 2. srpna 1961. V roce 1962 bylo postaveno pět kusů továrnou Beagle Aircraft ve Storehamu. Tři z nich byly předány armádě, jeden, s registraci G-ARZB byl v roce 1966 upraven na filmovou Malou Nellie. Více snad pro popularizaci vírníků udělat nešlo. Do podoby Bondova stroje byla upravena celá řada ultralehkých vírníků, které jsou tu a tam dodnes k vidění na leteckých dnech.

Takticko – technické údaje:

Délka: 3,38 m
Průměr hlavního rotoru: 6,20 m
Hmotnost prázdného letadla: 116 kg
Vzletová hmotnost 249 kg
Maximální rychlost: 161 km/h
Minimální rychlost: cca 20 km/h
Dolet: 209 km
Pohonná jednotka: pístový motor Wallis-McCulloch 4318A o výkonu 54 kW

Fanoušek bondovek, který touží po modelu Malé Nellie, má v zásadě dvě možnosti. Buď klasická stavebnice v „autíčkářském“ měřítku 1:24 od firmy Airfix z roku 2008. Druhou možností je hotový sběratelský kovový model v trochu atypickém měřítku 1:36 od firmy Corgi. Obvyklá cena modelů Corgi je sice poměrně vysoká, nicméně některé modely z bondovské řady od Corgi jsou k dostání ve větších hračkářstvích za více než přijatelnou cenu cca 250,–. Vyplatí se rovněž sledovat aukční servery aukro a ebay.

Model na snímku je „angličák“ od firmy Corgi v měřítku 1:36.

Jan Jackvéz Borůvka (redaktor)

xBoruvkaJ@seznam.cz

Přečtěte si i další díly scifistických modelů.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď