Komiksový mikroskop – Thun’da

Ne, nebudu psát o plánovaném restartu Marvelu. Ne, nebudu psát ani o žádných pokračováních ze stáje DC a dokonce se nepodíváme ani na brilantní a promakané příběhy od Dark Horse! Dneska se dokonce vykašlu na Narozeninový Image! Kdepak! Tentokrát se podíváme na minimalistický Dynamite!

Thunda

Představte si jednoho pána vojáka a jeho parťáky v helikoptéře, představte si, jak jim ta veselá hračka za miliony dolarů padá. Jediný, kdo se probudí, je náš hlavní hrdina, který si nepamatuje, jak se jmenuje, kde je a tak podobně. Hlavou mu létají jen myšlenky na přežití a záchranu těch, kteří mohli nehodu přežít společně s ním. V tu chvíli se však objeví dinosaurus, který vesele vyžírá těla z trosek vrtulníku. Náš hrdina vyčkává. Pak si nabere zbraně, zásoby a vyhodí helikoptéru do povětří, aniž by tušil, proč to vlastně dělá. Jakmile proti našemu hrdinovi s nožem v ruce postavíme i mamuty nebo šavlozubého tygra, máme před sebou takřka kompletní obsah komiksu!

Přijde vám to málo a ještě ke všemu hloupé? No, ani se nedivím, protože tohle je jeden z těch komiksů, při jejichž popisu vám přijde naprosto blbej, a přesto na konci vyprávění řeknete: To si prostě musíš přečíst! Velice originální a skvěle zvládnutá je totiž v tomto případě forma vyprávění. Jsou to právě vnitřní monology, nebo spíš se sluší říct myšlenky, které běží hlavou našeho hrdiny. Jsou to většinou slova ve stylu: přežít, jídlo, čekat, bezpečí atd. Nebo jednoduché věty: Kdo jsem? Kde jsem a ve chvílích, kdy klučina černovlasej provede něco nestandardního (třeba to vyhození helikoptéry) tak i: Jakto, že to vím. Jediná pasáž, kdy dochází ke složitějším projevům, je sen. Neznamená to ovšem, že by byl komiks nějak dějově nezajímavý a špatně vyprávěný, naopak! Jediná specialitka je v tom, že autor tak klade větší nároky na ilustrátora, kterým je Cliff Richards, a ten svou práci odvádí na výbornou.

Thun’da je postava, kterou vytvořil roku 1952 Frank Frazetta pro vydavatelství Magazine Enterprises. Ve stejném roce byl dokonce Thun’da hlavní postavou v seriálu King of Kongo. A vzhledem k tomu, že jde o oživenou postavu, tak si Dynamite řekli, že by mohli přidat nějaký dost dobrý bonusy. Mimo různých variant obálek je proto v úvodním čísle přidáno kompletní první číslo Franka Frazetty, takže se vám nabízí srovnání současnosti s minulostí. Ovšem na vysvětlení všech otázek, který první číslo položí si halt musíte počkat až do budoucnosti.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. Hezká frajeřina by byla, kdyby v KAŽDÉM čísle bylo jedno pokračování toho původního Frazetty a na konci se oba příběhy sešly…

  2. Re TZSL
    Jo Tlustej Leo to by stoprocentně byla! 🙂 bojim se ale, že nato by jim rozpočet na čtyřdolarovej komiks kurva nestačil 😀

Zveřejnit odpověď