Pevnost – Wilson Francis Paul

Rumunské Karpaty obchází zlo. Že by pověstný hrabě Vlad Dracula, řečený též (pro svoje jemné zacházení s nepřáteli) Nabodávač? Ale kdeže. To jen nacistická armáda. Nebo ne?

Pevnost - román

Úspěšný hororový román Pevnost od Francise Paula Wilsona se u nás dočkal druhého vydání (první pochází z roku 1993), tentokrát pod hlavičkou nakladatelství XYZ. Děj se odehrává za druhé světové války v Transylvánském průsmyku Dinu, kde má jednotka wehrmachtu vedená kapitánem Woermannem za úkol obsadit starou pevnost, výhodný strategický bod pro nadcházející vojenské akce proti Stalinskému Rusku.

Tato pevnost je velice zvláštní. Vnější zdi jsou nižší než zdi vnějšího opevnění, jakoby… jakoby jejich účelem nebylo bránit pevnost před vnějším světem, ale vnější svět před pevností. K čemu slouží staré mosazno-niklové prazvláštní “kříže“ s vodorovnou příčkou posazenou poněkud výše, než je zvykem? Některým německým vojákům, kteří objeví, že jeden z těchto křížů je ve skutečnosti zlato-stříbrný, především jako kořist. A právě tito vojáci odstraněním kříže umožní únik zlu, které bylo v pevnosti uzamčeno. Toto zlo se mstí až statisticky přesně – co noc, to jeden německý život.

Do pevnosti postupně přichází různorodá skupina postav, rozhodnutá zlo zničit, každá svým způsobem. Nejprve to je jednotka elitního einsatzkomanda v čele s majorem Kaempfferem – vojáci s černými uniformami a umrlčími lebkami na helmách, vojáci z Osvětimi. Počet vražd se však nesnižuje, a tak je přiveden nemocný profesor Theodor Cuza se svojí dcerou Magdou, znalec historie místního kraje. Dokáže rozluštit záhadu ďábelského monstra? A kdo je rusovlasý muž, tolik spěchající do průsmyku Dinu?

Román Pevnost je po řemeslné stránce velice povedené dílo. Francis Paul Wilson zručně skládá části příběhů do sebe ve stupňujícím se tempu, které čtenáře nutí číst další odstavec, stránku, kapitolu. Ačkoliv nejde o příběh přehnaně originální, dá se nakonec tvrdit, že o něj v první řadě nešlo. V Pevnosti, pod vlivem temného mraku strachu, se totiž ukazuje, jakým člověk doopravdy je. Jsou nám načrtnuty rozdíly mezi vojáky wehrmachtu a zfanatizovanými lovci nižších ras, vojáky SS komanda – hlavně v podobě mentálních a diskusních pří mezi Woermannem a Kaempfferem. Obě postavy jsou sice příliš archetypální – Woermann zastupuje dobro, nechtěně zaseknuté do velice zlého soukolí, které však sám neuznává, jenom tiše čeká, až Hitler se svou NSDAP padne; Kaempffer je dost možná nejvíce zápornou postavou celého příběhu, schopnou vyvraždit celou vesnici, jen aby ukázala, že se ničeho nebojí, zatímco je ve své niterné skutečnosti ten nejpodřadnější srab. Představuje zlo uvnitř lidských srdcí a dělá celý román děsivým, protože co se děsivosti postav týče, prastarý a velice mocný démon v souboji s ním dostává na frak, stahuje ocas mezi půlky a s kňučením odklízí pole zla.

Vůbec všechny postavy – kromě jedné – jsou unyle černobílé. Máme tu zlého a hodného člověka, démona a bojovníka světla, kladnou hrdinku pro sentimentální vztah plný nebetyčné lásky s bojovníkem světla, zkrátka nic originálního (což může být způsobeno stářím příběhu). Avšak způsob, jakým Wilson píše, je naprosto uchvacující – neznám nikoho, kdo by podával takto podprůměrnou hmotu způsobem, že vám chutná jako kaviár. Nebo spíše bramborová kaše.

P.S. Na film Pevnost z roku 1983, natočený podle románu F. Paula Wilsona, se Scottem Glennem (Glenn), Ianem McKellenem (Theodor Turza), Gabrielem Byrnem (Kaempffer) a Jürgenem Prochnowem (Woermann) v hlavních rolích v režii Michaela Manna raději nekoukejte. Lehce nadprůměrné knize nesahá ani po pás a autor románu dokonce po uvedení snímku do kin napsal povídku, v níž se spisovatel mstí režisérovi, který zprznil jeho dílo, pomocí roztomilé hračky – Voodoo panenky.

Jeden z nejpopulárnějších hororových románů historie. Jedná se o tajemný příběh s tajuplnou upírskou zápletkou. Tajemná pevnost ukrytá kdesi v rumunských horách, viktoriánská doba i počátek 2. světové války a vojáci wehrmachtu i elitní jednotky SS – to jsou jen některé ingredience tohoto mimořádného příběhu. (anotace)

  • Autor: Francis Paul Wilson
  • Překlad: Anna Adamová
  • Formát: hardback
  • Počet stran: 504
  • Cena: 299 Kč
  • Nakladatel: XYZ, 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

  1. není to tak špatné
    četl jsem to před lety,sice zdlouhavé,ale nijak špatné.
    bylo to těsně po roce 1989 takže moje vzpomínky mohou být značně neobjektivní 🙂

  2. N-10-Tikki
    A pokud nepíšeme, tak se slovník cizích slov krutě plete.

  3. Film
    Samotny film byl natocen velmi poutave. Pokud autor dokazal vytvorit podobnou atmosferu, stoji tato kniha za koupi.

Zveřejnit odpověď