Ve známé edici Ikaros před nedávnem vyšla nová sbírka povídek. Tentokrát kupodivu nejde o produkt z líhně Ikarie, ale konkurenční Pevnosti. Tomáš Němec a Antonín K. K. Kudláč dali dohromady interesantní sbírku fantasy a sci-fi detektivek. Postuláty svých snah oba jasně vyslovují v úvodu, kde mimo jiné velmi stručně popisují vývoj tohoto specifického subžánru u nás.
Výběr autorů představuje průřez generačním spektrem a zároveň zaručuje kvalitu, ostatní náležitosti knihy se drží standardu. Obálka od J. P. Krásného rozhodně zaujme, i když ne každý ji bude považovat za přitažlivou, celkový design a rozměry nevybočují z řady ostatních publikací edice Ikaros. Vnitřní členění se též drží tradice – u úvodu i u každé povídky je stručný medailonek autora (či autorů), vlastní texty obsahují jen minimum překlepů (o to těch několik málo chyb působí rušivěji) a jediné, co by snad nějakému hnidopichovi chybělo, je medailonek autora obálky. Nyní ale přejděme k jednotlivým povídkám.
Jaroslav Velinský
Stačí vyndat nejtek
Bezpečnostní agent Mike Burton, pracující v podniku Universum, Ltd. dostává od samotného nejvyššího šéfa speciální tajný úkol – zjistit vše o tajemném průvanu, který je tam, kde by neměl být. Mike neprodleně zahajuje pátrání, ale obratem zjišťuje, že průvan je jen jednou částí problému.
Poněkud nevšední, byť z hlediska motivu velmi tradiční, leč po jazykové stránce dokonale vybroušená povídka zkušeného autora, který postupně připojuje k nosné kostře detektivky celou řadu dalších prvků, aby ji ve finále proměnil v něco úplně jiného, než čtenář původně očekává. Nade vší pochybnost jde o svého druhu špičkové dílo.
Petr Kaufner
Druhá kůže
Radek Metzl, bývalý policista, se nachomýtne k nálezu podivně poraněné mrtvoly. Ač byl od policie vyhozen, dosud neztratil jisté instinkty a začal pátrat na vlastní pěst. Pátrání po původu nevšedního zranění ho přivede na ještě podivnější stopu, spojenou s bestiální smrtí ukrajinského archeologa a jeho tajemným nálezem.
Autor se pokouší v kulisách téměř současné Plzně rozehrát případ, ve kterém hrají roli podivní lidé, okultní síly a do značné míry i prostředí (které se ale v reálu od napsání povídky výrazně změnilo). Bohužel se mu nepodařilo atmosféru dostatečně vygradovat a tak na mě povídka zapůsobila jen průměrným dojmem.
Josef Pecinovský
Muž, který vypil robota
Štěpán Kovář se opil u kamaráda v bytě a ráno se z opice probral nad jeho mrtvolou a s policií přede dveřmi. K jeho smůle či možná štěstí poslední láhev obsahovala v lihu rozpuštěnou drogu – tekutého robota TQ 212, která člověku dočasně dává superschopnosti. Podaří se mu využít náhle získané výhody k vypátrání skutečného vraha?
Profesionálně napsané dílko zkušeného autora se formou zpracování i námětem pohybuje nad běžným průměrem a přitom si zachovává osobitý styl, na který si dříve narození čtenáři možná ještě vzpomínají.
Juraj Červenák
Kámen a krev
Píše se rok 1000 našeho letopočtu. Slavoboj, důstojník varjažské gardy konstantinopolského císaře s oddílem ruských vikingů – Varjagů pronásleduje údajné vrahy jednoho z nejvyšších císařských úředníků. Ukazuje se, že všechno není tak, jak se zdá – domnělí zločinci jsou sice pobiti, ale řada detailů nesedí a tak se Slavoboj pouští do pátrání na vlastní pěst.
Fantasy detektivka známého slovenského autora úspěšně mísí historické reálie, fantastické prvky a principy klasické detektivky v pro našeho čtenáře nepříliš obvyklém prostředí. Příběh do jisté míry navazuje na chystaný cyklus fantasy na téma starých ruských bylin (pověstí) a rozhodně potěší příznivce drsné akce.
Ondřej S. Nečas
Případ rudé gladioly
Kapitán Januš z protidrogového je v nemilosti. Jako svérázný trest za zbití podezřelého od nadřízené „obdrží“ zařazení na místo poradce v týmu, pátrajícím po zmizelé Lence Hrazdírové – jedné ze čtyř lidí, kterým se podařilo přežít užívání drogy, zvané metamorfin. Druhou přeživší – Žanetu Bláhovou – dostává jako kolegyni – poradkyni a zároveň ji má hlídat. Droga se původně šířila v „Sektě rudé gladioly“ a umožňovala měnit podobu. Po jisté době ale způsobila většině uživatelů rozpad tkání…
Januš s Žanetou na krku se pouští do pátrání, při kterém ho čeká řada nepříjemných překvapení.
Celkem svižný a místy i relativně akční příběh působí vzhledem k celkovému rozsahu velice dobrým dojmem. Přesto by si zasloužil důkladnější propracování a tím pádem i podstatně větší rozsah – už proto, že by to mohly být dva vzájemně provázané případy, které by možná vystačily na samostatnou knihu.
Michal Špaček
Dobří, zlí a bohatí
Vražda městského výběrčího daní v bordelu rozhýbá všechny složky obyvatelstva města – už proto, že vrahem byl Morgothův skřet a použil k tomu „nečistou“ zbraň. Aktivizují se síly světla i temnot, bezpečnostní orgány, cechy i podsvětí. Komu a proč vadil výběrčí a dokonalý účetní Kluge? Proč vůdce místního podsvětí nasadil na tuhle práci skřeta místo obyčejného vraha? S odvíjejícím se příběhem přibývá otázek, ale objevují se i občas dost překvapivé odpovědi.
Příběh začínající vraždou má při relativně nevelkém rozsahu několik dějových rovin, celou řadu hrdinů a značné množství dalších postav různého stupně důležitosti. Najdeme zde všechny hlavní atributy (s výjimkou skutečné lásky) i rasy klasické fantasy. Autor si s víceméně klasickým tématem bravurně poradil a rozuzlení sice nepatří k těm příliš překvapivým, zato je ale dost drsné.
Jana Rečková
Konec sezóny v Ponorce
Parta mladých, většinou dětí zbohatlíků, přijíždí těsně po skončení sezóny do hotelu Ponorka, který je skutečnou, jen mírně přestavěnou ponorkou zakotvenou uprostřed jezera. Okolo vládne podzim a podivné zákony, podle kterých jsou staří či nemohoucí legálně likvidováni. V Ponorce začíná mejdan a krátce po jeho začátku je tu i první vražda. Souvisí vraždy se situací „tam venku“? Kdo je vrah? Kdo přežije?
Příběh odkazuje na detektivní klasiku a zároveň podává neradostnou vizi nepříliš vzdálené budoucnosti. Styl je pro autorku typický a nemusí být pro každého čtenáře stravitelný, rozsah povídky si zřejmě vynutil některá zjednodušení jak ve vykreslení charakterů, tak v popisu prostředí. Stejně jako Nečasův příběh by si i tento časem zasloužil rozšíření či přepracování do podoby novely či románu.
Jiří Pavlovský
Ztracená apokalypsa
Soukromé očko a mizerný čaroděj Fabián dostane po delší době zakázku. Jedna satanistická sekta pátrá po dívce, která má porodit Antikrista. Její „služby“ byly zajištěny smluvně, ale dívka se záhadně vytratila. Fabián zahajuje pátrání, ve kterém mu nepříliš dobrovolně pomáhá jeho sekretářka a cosi, co sám nazývá „pravděpodobnostní magií“. Zdánlivě banální zmizení se ukazuje být něčím víc.
Notná dávka černého humoru, pár nepříliš průrazných hlášek, řada parodických prvků a okultní síly v pozadí tvoří sice zábavný, ale nijak výjimečný příběh průměrné kvality.
Ondřej Neff
Lunární potápěč
Divoké dobrodružství Kuby Nedomého a Dědka Čucháka je spojeno s vynálezem Pepeho Barrymora a podivným objektem, vytaženým ze dna jednoho prachového jezera. Atentát na přátelském večírku připomene jeden a roztočí druhý kolotoč událostí kolem několik let starého objevu, o jehož autorství se přetahuje několik lidí. Zároveň je zde klíčová otázka – jak zmizel Pepe Barrymore?
Klasika z „lunárního cyklu“, akční, drsná, ale díky rychlému střídání děje ve dvou časových liniích místy poněkud nepřehledná. Atentát, možná nějaká ta vražda a komplikovaný plán v pozadí ukazují, že se autor vrací ke svému staršímu, leč osvědčenému a u řady čtenářů oblíbenému stylu. Profesionálně napsané a čtivé dílko, zapadající do řady tvořené románem a množstvím porůznu roztroušených povídek z osídleného Měsíce stylově uzavírá tuto sbírku detektivních povídek.
Příběhy v této sbírce jsou velice různorodé – jak formou, tak žánrem a obsahem. Ne každá povídka „sedne“ všem čtenářům, ale lze s jistotou říci, že každý si tu najde „tu svou“. Z hlediska nakladatelského jde o zajímavý počin, který by mohl mít někdy v budoucnu pokračování. Osobně mi tu chyběly povídky od Leonarda Medka nebo Mirka Žambocha (momentálně silně vytíženého), ale těch se snad dočkáme někdy příště.
toz to by nemuselo byt spatne…
že by Pavlovský zklamal, tomu se mi nechce věřit.
Pecinovský, Velimský, Neff. Už kvůli téhle trojce starých borců si tuhle knihu opatřím.
Já si ji zas opatřím kvůli Červenákovi. Jen škoda, že tam není povídka od Žambocha, protože on detektivky fakt umí. Pokud máte rádi českou fantastiku a chcete být v obraze, tak si počkejte ještě pár dnů. Zatím nebudu nic prozrazovat, ale bude to bomba a budu vám vděčný za podporu.
Sirius
Pšššt…
To L.R.Já vím… Však mlčím jako hrob
no to mám nejradši, někdo něco nakousne a pak nic
to sicco: Říkám, počkejte pár dní a uvidíte sami…..
Sirius: ty jsi ale strasnej mamrd ;))
to romison: Proč mi říkáš mamrd????
Sirius
No jako bys neznal tu Romisonovu nevymáchanou držku :o)))
No právě, jako by jseme Romise neznaly….
sakra, pořád nevím jestli to koupit nebo ne, vesměs mě baví jen Červeňák a Neff…ale zase na druhou stranu, je to od českých autorů, tak bych to měl podpořit 🙂
Jasně, kup to. Český autoři jsou prostě jedničky a dávám jim přednost v porovnání s anglo-americkou produkcí. Přitom česká fantastika je v posledních letech pořád lepší a angl-americká produkce slábne. Takže říkám kup to. Jakmile budu mít prachy, tak po tom taky hrábnu, bohužel jsem musel prachy vyhodit za učebnice do školy, takže Šerloci stále čekají….
🙂
Teda Siriusi, tady se člověk dozví ale věci…
to Martin: co tím myslíš?
musím se omluvit za to, jak jsem tvrdil, že Drsný spasitel od Žambocha výjde na Vánoce. Včera mi psal Mirek a řekl, že DS výjde až někdy mezi lednem únorem.
K recenzi
Recenze mi prijde pekna a vystizna, ale mam jiny nazor na Pavlovskeho povidku. Uz sice nesazi tak drtici hlasky (asi jsme uz na neho prilis zvykli), ale neskutecne se zlepsil v remeslne strance psani. Je to opravdu profi (u nas nejvyssi trida) a nalezite jsem si to vychutnal. 🙂 Skvele dialogy, cit pro nacasovani point, vyborna prace s metaforami a symboly… Kdy uz sakra napise roman?
A co takhle se na to Jirky zeptat rovnou??? Tady v komentářích ti asi těžko někdo odpoví za něj.
Ja mam trosku jiny nazor.Ne, ze by se mi tahle sbirka nelibila, nasly se tam opravdu pekne povidky, ale celkove jsem byl zklaman.Cekal jsem vice detektivnich akci ze sci-fi prostredi – slovo orbitalni – k tomu vybizi, ale nestalo se tak. Velmi me zklamaly 2 fantasy povidky (Kamen a krev; Dobri, zli a bohati), ktere podle me nemaji v tehle sbirce co delat. Je skoda, ze se misto techto povidek ve sbirce neobjevilo neco kapanek vic sci-fi.
K Neffoj:Nemate pls. nekdo seznam romanu a povidek patricich do tehle serie?
Re: K recenzi
Přinejmenším Pavlovského povídka obsahuje výrazně víc než “minimum překlepů”; je to u jiných lepší?
Neni. 🙁
celkem zklamání… velinský i pecinovský – nic moc. zajímavý jenom červenák a nečas. zbytek: šeď. editoři si vzali velké sousto a nezvládli ho. škoda…
Docela fajn 7/10.