Nový redaktor FP, Jan Červenka, se vám představí recenzí na starší, ale stále skvělou knihu Františky Vrbenské a Leonarda Medka a příště se můžete těšit na jeho kritiku nové knihy Trudi Canavanové.
Dnes je legendárnímu dílu dvojice Leonarda Medka a Františky Vrbenské osm let. S trochou nadsázky lze říct, že jde o průkopnické dílo historické fantasy, které se vyznačuje opravdu pečlivým sběrem a zpracováním informací. Má to sice na knihu i mírný negativní dopad – neustálé vysvětlování a narážky na staré pohanské zvyky brzdí tempo příběhu a způsobují její mírnou rozvleklost, ale jen málokdo vám dokáže tak skvěle přiblížit zvyky a psychiku lidí z úplně jiné doby a jiného kulturního prostředí. Samotný příběh je ale trochu paradoxně úplně prostý. V podstatě nejde o nic jiného než o obyčejné putování za pomstou, přičemž se hlavní hrdina Krak, přezdívaný Šílený tanečník, nebojí k pomstě bratra použít i ty nejtemnější prostředky a nic na světě ho nezastaví. Neštítí se přitom ani pro svou věc obětovat nevinnou dívku, která se potom stává nemilosrdnou následovnicí temnot, jakousi obdobou upírky.
Ani vedlejší postavy většinou zrovna nepřekypují originálními psychologickými dilematy, ba naopak, vesměs jde o klasické archetypy. To ale působí právě reálně, protože lidé v té době nad etikou, filosofií a psychologií nijak zvlášť nebádali. V první řadě se totiž museli postarat o mnohem důležitější věci, například o přežití. Postavy tak zastiňuje velmi propracované prostředí, které je velice atraktivní. Přece jenom střet hned tří naprosto odlišných kultur – římské, keltské a germánské, je více než dostatečně záživným podhoubím příběhu, zvláště pokud se autoři vyzbrojí takovými znalostmi, jak to udělalo duo Medek/Vrbenská.
Zdařilý je i styl, jakým oba autoři přistupují k fantastickým prvkům. Tak trochu připomíná styl užitý v seriálu Řím (ne snad, že bych si myslel, že autoři opisovali, protože to ani vzhledem k datu vydání knihy nemohli). Abych byl přesný, přímo a jasně není nikde uvedeno, že by se něco stalo díky nadpřirozené moci. Podstatné je ale to, že si to lidé mysleli a spoustu normálně vysvětlitelných jevů si vykládali jako zásahy shůry. Přitom je úplně jedno, jak se to doopravdy stalo. Krásný příkladem může být odhalení Korkontské kněžky používající neviditelnost v noci (tzn. magický rituál a potření celého těla černou barvou) jinou keltskou kněžkou, drusadou. Odhalila ji proto, že sama ovládá magickou moc, nebo prostě proto, že byla zrovna vzhůru a dívala se směrem k lesu místo k ohni? Těžko říct, ale každopádně to napíná čtenářovu zvědavost a rozvíjí jeho představivost až na nejvyšší možnou míru.
Pokud si tedy chcete přečíst nějaký akční, svižný a originální příběh, tak se vám nejspíš nebude Stín modrého býka příliš líbit. Podstatně lépe kniha působí jako takový exkurz do úplně jiné doby. Svým způsobem jde vlastně o beletristickou formou napsanou knihu o mentalitě období, které si ještě velice dobře pamatovalo jak Ježíše a jeho křesťanství, tak pohanské bohy keltů a germánů. Nemusíte se přitom prodírat stohy nudných odborných knih, protože to už za vás udělali jiní. Vy se můžete nechat unášet vláčným tempem příběhu pomsty Šíleného tanečníka Kraka. A to už za to stojí, nemyslíte?
Dle mého názoru jedna z nejlepších českých knížek – bavíme-li se o fantastickém žánru. Dodnes si na tu knihu pamatuji.V paměti mi utkvěla zejména vynikající stylistika a velice silný příběh.
přeji hodně úspěchů v dalším recenzování a díky za objektivní připomenutí staršího kvalitniho titulu 🙂
Kniha je to bezpochyby kvalitní a skvělá, ale že bych na ni rok vzpomínal a vracel se k ní, to ne….Skvělá kniha, ale nic víc…
pořád na ni vzpomínám, ach ta nostalgie, doufám že se povede ten druhý díl
to má/má mať nejaké pokračovanie?
neřekl bych pokračování spíš příběh ze stejným hrdinou. takovej minipříběh je v legendách české fantasy a má vzniknout i samostatná kniha, autoři však píší tuze pomalu a navíc mají spoustu jiných povinností, takže v nedohlednu
No o pokračování se sice pořád mluví, ale to patří spíše do říše přání(i mých samozřejmě), protože paní Vrbenská je opravdu hodně vytížená, protože je prostě příliš hodná a jen málokomu řekne ne, když chce do ní pomoct. Navíc ke psaní přistupuje strašně poctivě
Norkovi a spol.
co jsem slyšel, tak už je prý rozpracováno. Alespoň co se dějové linie týče.
od nakladatele
Je to rozpracováno, rozplánováno, ale napsaný je zatím jen prolog.Pevně doufám, že se tím Františka s Leonardem pohnou dál. Už asi 5 let… 🙂
Velmi dobrá kniha, silný příběh, autorsky zvládnutý. Moc se mi líbil počin nakladatele, že několik kusů (100?) vytiskl v pevné vazbě a nechal je podepsat autory… jednu takovou vlastním a dodnes mi dělá radost.
Ano, souhlasím – skvělá kniha. I já vlastním výtisk v pevné vazbě, i když nepodepsaný (pravděpodobně unikát).
Ano, souhlasím – skvělá kniha. I já vlastním výtisk v pevné vazbě, i když nepodepsaný (pravděpodobně unikát).
pevnou vazbu tedy nemám, ale to víte, je to o naší , tedy NAŠÍ minulosti a pro to mám vždy slabost. Dost dobrý
Tak jsem to konečně dočetl. Na druhou stranu na mě neuvěřitelný výkon – tak tlustá bichle už za 14 dní. Možná proto si poslední dny kolegové v práci už trochu mrmlali, jaktože čtu v pracovní době.Každopádně naprosto skvělé. Trochu jsem se bál konce (po Větru v piniích, kde mi přišlo, že byl hodně slabý), ale nebylo proč. A jako třešnička na dortu je obálka. Prostě povedená kniha od začátku do konce.Škoda jen, že těch vázaných nebylo více, rád bych měl jednu z nich doma.