Postavy známe. Vztahy mezi nimi taky. Stejně tak jejich schopnosti – někteří je v první knize ukázali více než dost. Je načase to pořádně rozjet.
Ještě loni většina z tuzemských komiksožroutů Umbrella Academy neznala. Dneska jde o sérii, která už u nás má na hřbetě dva svazky a na každý další se nepokrytě těšíme. Tahle značka je (i u nás) na vzestupu, což potvrzuje i poměrně zdařilý seriál na Netflixu, kterému už byla přiklepnuta druhá řada. Je na vzestupu zaslouženě?
První kniha série Umbrella Academy nechala tento tým, nebo chcete-li, rodinu, v troskách. Následky finálních událostí Vanyiny Apokalyptické suity si nese každý po svém; jedni nemístně žerou a nechtějí vůbec vyjít ven, jiní ztratili předpoklady ke svým schopnostem, další jsou ve stavu prakticky nepoužitelném. Jisté tak je pouze to, že tohle roztříštění se bude slepovat jen těžko. Obzvlášť, když pro to nenastávají vhodné podmínky – další zápletky jsou v podstatě za rohem. A tentokrát bude v jejich středu stále tajemný Číslo 5 schopný ovládat čas.
I proto po něm pořád jdou. Zásahové jednotky zabijáků, psychopatická dua, všichni připravení cestovatele časem chytit nebo sejmout. Kniha Dallas tak nejen poodhaluje jak se „Pětka“ vrátila domů do svého času, ale zároveň, jak její název napovídá, se poohlíží po jedné z nejvýznamnějších událostí amerických dějin.
Číslo 5 byl/bude totiž přítomen u toho slavného atentátu, který v Dallasu proběhl. Je to tak, zase jednou budeme střílet na Kennedyho. Nečekejte však rýpání se v konspiračních teoriích, nebudeme pátrat po tajemném střelci, jehož roli na sebe (možná) Lee Harvey Oswald vzal jenom naoko. Gerard Way, doposud známý spíše jako frontman kapely My Chemical Romance, se na historii kouká spíše s pulpovým nadhledem než ve vážnosti. Ani druhému dílu série tak nechybí smysl pro humor (převážně černý), který ji nakonec dělá natolik specifickou. Stejně tak někdy zběsilá, jindy brutální, povšechně však zdařilá porce přímočaré akce.
Gabriel Bá přitom ilustracemi zdatně ztvárňuje Wayův svět a jeho obyvatele. Znovu jeho styl místy lehce připomíná jiné slavné univerzum – to Mikea Mignoly. Nakonec, Bá do Hellboyverse také tu a tam přispěl. Bá je přitom nadále svůj, modernější, barevnější, popovější.
Ve výsledku je tak druhá kniha ještě o fous lepší, než její předchůdkyně. Jste také tak zvědaví, co si na nás Way připraví příště a zda bude v nastoleném trendu pokračovat?
Scénář: Gerard Way
Kresba: Gabriel Ba
Vydala: Crew, 2019