Válka je svině. Předpokládám, že tento nebo podobný bonmot jste už v životě párkrát slyšeli. A obzvláštní svině je, když způsobuje ztráty na životech civilistů, těch, kteří jsou nevinní a hlavně na válku nepřipravení. Čemuž se válka asi nevyhne nikdy.
A největší svině je taková válka, která je přímo zaměřená proti civilistům. Mysleli jsme si, že po hrůzách holokaustu se nic podobného už nemůže stát, že jsme poučení. Svědectví, která přicházela v devadesátých letech z balkánských konfliktů během rozpadu Jugoslávie, však ukázala něco docela jiného – jsme nepoučitelní. Jedním takovým svědectvím je i komiks legendy žánru, ilustrátora Joea Kuberta.
Ten ve svém autorském (čili kromě ilustrace se postaral i o scénář) díle převyprávěl skutečný příběh svého přítele Ervina Rustemagiće, bosenského vydavatele a distributora komiksů. Ervin a především jeho manželka zaslechli „volání domoviny“, stesk, který člověka nutí vrátit se domů, v tom nejméně vhodném okamžiku – kdy se převrat v Bosně rozjížděl do plných otáček.
Snad v každém médiu – od románu, přes film či fotografii po komiks – mají válečné, neřku-li přímo dokumentárně laděné příběhy vždycky ohromnou sílu. Tedy především pro lidi, kteří válku jako takovou nezažili a vlastně si ani neumí představit její rozsah a dopad na život jednotlivce. „Válka“, která je přímo zacílená proti civilistům, potom obzvláště. Genocida, koncentrační tábory nejsou jen stínem minulosti, hrozba smrti, zranění či znásilnění tancující do hromového staccata kulek a výbuchů dělostřeleckých granátů… Sugestivních zážitků nám Fax ze Sarajeva posílá habaděj.
Ervinův příběh také dokazuje, co je v životě důležité. Rodina. Touha přežít a ochránit svoje nejbližší. Ta nezdolná každodenní snaha se nesesypat a vydržet. Rovněž také ukazuje, co je v životě natolik důležité, aby vám to život i dokázalo zachránit – tedy prachy, kontakty a nemalá porce štěstí.
Jedinou – vzhledem k podstaty věci však nemilou – slabinou komiksu je nakonec Kubert sám. Jeho styl. To, že se naprostou většinu své kariéry věnoval superhrdinským či dobrodružným (Tarzan) komiksům, plus jeho „historické zařazení“ (ten chlapík kreslil už v dobách zlatého věku), je na jeho kresbě zkrátka znát. Je pro takto niterní a silný příběh zkrátka až mainstreamový a neosobitý; forma ve Faxu ze Sarajeva s obsahem zkrátka prohrává. I díky tomu se tenhle komiks nemůže vyrovnat Mausovi, Fotografovi a těm několika dalším členům královské rodiny tohoto žánru.
Ovšem, že je to velice povedený hrabě či kníže, o tom žádná.
Fax ze Sarajeva
Scénář: Joe Kubert
Kresba: Joe Kubert
Vydal: Crew, 2016
Počet stran: 208
Cena: 499 Kč